מכללת מימד מציעה לימודי NLP בפריסה ארצית – לחצו כאן למידע נוסף.

כיצד דופמין משפיע כדרך קבע על חייכם?

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שאלתם את עצמכם עד כמה אתם מסוגלים להשפיע על רגשותיכם? דופמין הוא ככל הנראה התשובה להיותכם שמחים יותר או שמחים פחות. הגיע הזמן שתעשו היכרות עם אחד הכימיקלים החשובים בגופנו, הכימיקל שמשפיע על ההרגשה שלנו. אולי עד כה לא ידעתם לשים את האצבע על השם הספציפי של הכימיקל המופרש בגופנו כאשר אנו שמחים. ברגע שהוא לא נמצא במינונים המתאימים, ההרגשה שלנו עשויה להיות מעוררת ולא נעימה. דופמין וסרוטונין יכולים לשנות את חייכם מקצה לקצה, ולא פחות חשוב להשפיע על סביבתכם. אינכם צריכים לקרוא מחקר מקיף כדי להבין כי התחושה האישית שלכם משפיעה על כל סביבתכם הקרובה.

דופמין מה זה?

במילים הכי פשוטות, דופמין הוא כימיקל שמטרתו העיקרית היא להשתחרר במוחנו וכך נרגיש טוב יותר. ברגע שאתם מרגישים טוב כי ביצעתם משימה מיוחדת, הסיבה היא אותו דופמין. ככל שהוא מופרש במינונים הנכונים במוחנו, כך ההרגשה הטובה הופכת למוחשית יותר. נציין כי הוא מופרש גם בעת אכילת אוכל טעים או אפילו בעת קיום יחסי מין מהנים. כעת אתם מבינים סוף כל סוף מהי החשיבות של אותו כימיקל שעד היום לא ידעתם על קיומו.

מה התפקיד של דופמין?

אחרי שהבנתם מה זה בכלל דופמין, הגיע הזמן שתכירו את התפקיד שלו. אולי לא נחדש לכם כעת דברים מהותיים, התפקיד העיקרי של הדופמין הוא לגרום לכך שתרגישו טוב. שימשיך להיות לכם את הדחף לעשות את הפעולות הנכונות, אותן פעולות המושפעות מאותו דופמין. כמובן שלאותו כימיקל מיוחד יש השפעה חיובית, ובאותה נשימה גם השפעה שלילית. אם לא תקבלו את הדופמין בכמות הנדרשת, עשויה להיות לכך השפעה על הרגשתכם. כך שהתפקיד שלו יכול להיות תפקיד חיובי במרבית המקרים, אך מצד שני גם תפקיד שלילי. 

דופמין הורמון האושר – מה קורה שיש עודף או חוסר?

  • עודף דופמין – על פניו עודף בהורמון האושר נשמע כמו דבר חלומי, כך תוכלו תמיד להיות מאושרים. אך עליכם להבין כי המינונים קריטיים להרגשתכם הטובה. יכולות להיות כל מיני בעיות שחובה להכיר בזמן בו המינונים הנורמליים הופכים למוגזמים. 

עודף בדופמין עשוי להביא איתו קשיי שינה, התכווצויות שרירים, עייפות, דיבור איטי ועוד רשימה ארוכה של סימפטומים. זוהי הסיבה שבגינה ההורמון חייב להיות מופרש בדיוק בכמות הנדרשת. כך תרגישו אושר, אך גם לא תרגישו בעיות אחרות שעשויות להטריד אתכם. 

  • חוסר דופמין – לצד העובדה שיכול להיות עודף בדופמין, ישנם מקרים בהם תגלו חוסר. הסיבות לכך הן מגוונות, ולא תמיד תהיה לכם שליטה על הסיבות הללו. עם זאת חשוב שתכירו את תופעות הלוואי שעשויות להופיע פתאום, כך לא תהיו באמת טרודים מהן.

במקרה של חוסר דופמין תוכלו להתמודד עם כאבי שרירים או כל מיני כאבי שרירים לא מוסברים. תחושת הבלבול עשויה לפקוד אתכם, והדיבור שלכם יהיה לא מובן. לא קשה להבחין במצבים בהם יש לכם חוסר בהורמון האושר שחיוני כמו שאתם מבינים לתפקוד השוטף. 

מתי מופרש דופמין?

כפי שבוודאי כבר הבנתם דופמין מופרש בעיקר כאשר אתם מקבלים תגמול על משהו טוב שעשיתם. פתאום תחושת ההנאה תגבר, ותרגישו כי אתם נמצאים בדיוק במסלול הנכון. זוהי הסיטואציה העיקרית בה מופרשת כמות דופמין גבוהה שתרגישו אותה בכל איבריכם. עוד דרך שעשויה להפריש דופמין היא תנועה, בטח אם מדובר על פעילות ספורטיבית אהובה. פתאום תמצאו את עצמכם בסיטואציה בה אתם מרגישים טוב וכיף – דבר שלא הרגשתם קודם לכן. סיבה פחות טובה להפרשת דופמין היא שימוש בסמים, זוהי אולי הסיבה בגינה הם פופולאריים. הגוף לא מפרש בצורה טובה את הסם, ולכן הוא גורם לחלק מהאנשים להתמכר לשימוש בו.

איך בודקים רמת דופמין?

כפי שכבר הבנתן לרמות דופמין יש חשיבות מכרעת בהרגשתם הכללית. לא בכדי תוכלו פתאום להרגיש ירידת מתח או כל מיני תחושות לא נעימות בלשון המעטה. הדרך הכי פשוטה לבדוק את רמות הדופמין בגופכם תהיה על ידי ביצוע בדיקת דם פשוטה. אך היא לא תמיד תהיה מדויקת, ויכולה להיות סטייה מהותית עד לקבלת תוצאות המעבדה. כיום ישנן בדיקות ייעודיות באמצעותן תוכלו למדוד באופן מדויק את רמות הדופמין בגופכם. הטכניקות הללו מתבססות על החדרת אלקטרודות וכל מיני מכשירים אחרים שעושים בדיוק את המשימה הזו.

כיצד ניתן לשלוט על רמות דופמין?

בידיים שלכם קיים כוח חסר תקדים להשפעה ישירה או עקיפה ברמות הדופמין. אנו מציעים לכם להכיר את השיטות הללו כדי שתוכלו לשלוט ברמות של הורמון האושר. הדרך הכי טובה תהיה שימור על שגרת חיים טובה, והפחתת כמות הבעיות שעשויות להוות מטרד. תזכרו כי כל דבר קטן שמלחיץ אתכם מביא לירידה משמעותית בכמות הדופמין בגופכם. כל מי שהתנסה בסמים מבין כי גם הם יכולים לאפשר לכם לשלוט בדופמין, ולהביאו לרמות גבוהות למדי. אך הטיפ הכי טוב שנוכל לתת לכם יהיה פשוט לעשות טוב בכל הזדמנות שיש לכם. כך רמות הדופמין יעלו בזכות הפידבק החיובי אותו תקבלו כמעט בכל פינה בה תהיו.

דופמין השפעות – מהן ההשפעות הבולטות ביותר?

  • מוטיבציה: ברגע שאתם מרגישים שיש תמורה לעבודה הקשה, אין סיבה שלא תבצעו שוב את אותן הפעולות. בזכות אותו דופמין התחושה החיובית תגרום לכם לחזור על פעולות שונות. אפילו אם מדובר על פעולות שעל פניו היה לכם קשה לבצע אותן.
  • למידה וזיכרון: דופמין ידוע בתור כימיקל המסייע בשמירה על זיכרון ועל הגברת יכולת הלמידה והתגברות על דחיינות. גם כאן זה שאתם מרגישים שאתם מצליחים מסייע לעבוד קשה יותר. אם אתם רואים תוצאות בדבר הלמידה, מידת הזיכרון תשתפר ותרצו להגדיל את יכולתכם. 
  • מסוגלות: לא פעם אנו אומרים לעצמנו שאיננו יכולים לבצע פעולה כזאת אחרת. אך פתאום אחרי שננסה לבצע את הפעולה, נראה כיצד הדברים מסתדרים. כל זאת בזכות אותו הורמון אושר שמראה לנו שלא אמורים להיות דברים שיעצרו אותנו מהשגת מטרותינו.

עוד דרכים יצירתיות להעלאת מידת הדופמין

כבר סיפרנו לכם על דרכים טכניות שיכולות לסייע לכם להעלות את מידת הדופמין. אם בא לכם קצת לצאת מאזור הנוחות, תדעו שיש עוד דרכים יצירתיות לעשות זאת. פתאום תוכלו למצוא את עצמכם במציאות בה אתם שולטים במידת האושר שלכם, וקובעים מתי בדיוק היא תופיע. אם עד היום הסתובבתם בעיקר מבואסים, הגיע המזן להכיר את הדרכים הכי טובות להשיג תוצאה. פתאום תבינו כי אתם נמצאים במקום שלא חלמתם שתוכלו להימצא בו.

שמיעת מוזיקה שאתם אוהבים בהחלט יכולה להגביר את הורמון האושר בגופכם. זוהי הסיבה שבגינה יש כאלה שלא מסוגלים לסיים יום בלי לשמוע שיר כזה או אחר לשיפור מצב הרוח. בו בזמן שירים יכולים להשפיע עלינו גם לרעה, וגם כאן אותו כימיקל מיוחד נכנס לתמונה. עוד דרך יצירתית להעלות את מידת הדופמין בגופכם היא על ידי התעלמות וכושר. אומנם לחלק מכם זה נשמע כמו סבל, אך יש כאלה שמתאמנים רק בגלל שהם אוהבים את זה. פתאום תוכלו למצוא את עצמכם במצב בו אתם מעלים את אותו דופמין רק בזכות אימון טוב ואפקטיבי.

מעוניינים לעשות שינוי בחיים?

מלאו את הטופס ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו זמינים 😊