מכללת מימד מציעה לימודי NLP בפריסה ארצית.

מה זה דחיית סיפוקים פירוש

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עבור חלק נכבד מהאנשים היכולת לדחות סיפוקים היא אחת המשימות הקשות ביותר. יש כאלה שלא מוכנים להשהות את תחושת הסיפוק, ומעוניינים להזין אותה באופן מיידי. לאי היכולת לדחות סיפוק לזמן עתידי יש השלכות רבות, חלקן פחות חיוביות. לא תמיד יהיה ניתן לקבל את מה שרוצים באותו הרגע, ולא פעם תאלצו להמתין. במאמר הבא נדבר על ההגדרה המדויקת של דחיית סיפוקים, ואיך בדיוק ניתן לדחות סיפוק מסוים. ברגע שיעמוד לרשותכם סל כלים רחב בהקשר הזה, לא אמורות להיות בעיות. בפעם הבאה שיתעורר דחף כזה או אחר, תבינו מה נכון לעשות ואיך נכון להתמודד איתו.

מה זה דחיית סיפוקים פירוש

הרבה אנשים אינם מבינים מהי המשמעות של דחיית סיפוקים, ונוטים לפרש את המציאות לפי ראות עיניהם. ההגדרה המדויקת של המונח הזה היא היכולת להמתין עד לקבלת משהו שמאוד רוצים. בין אם מדובר על משחק, מחמאה או כל דבר אחר שמישהו מאיתנו יכול לרצות. באופן טבעי, ברגע שרוצים לקבל משהו עושים הכל על מנת להשיגו בהקדם האפשרי. אך לא פעם נגלה כי יש צורך לדחות את הסיפוק, ולהמתין עד לטיימינג המתאים לשם כך. היכולת לדחות סיפוקים היא יכולת חשובה, כזאת שלא פעם מסגלים עם הזמן. יש כאלה שעובדים קשה על מנת להבין איך להצליח לדחות סיפוק מסוים באופן המיטבי. 

מדוע קשה כל כך לדחות סיפוקים?

נציין כי ככל שמתבגרים, כך היכולת לדחות סיפוקים עולה ומתעצמת. אך זה לא אומר כי למבוגרים יהיה קל לדחות סיפוקים, גם שם יש לא מעט נפילות. קיים קושי בדחיית סיפוק כי תמיד ישנו חשש לפספס ולא להשיגו. ברגע שלא משיגים משהו כאן ועכשיו, אי אפשר לדעת מתי תוכלו לעשות צעד נוסף לקבלתו. זוהי הסיבה בגינה אנשים מעדיפים להתאמץ כדי להשיג את מה שהם מעוניינים בו באותו הרגע, בלי להמתין. ההמתנה היא קשה, בטח כאשר מדובר על המתנה ללא שום הערכת זמן. 

דחיית סיפוקים אצל ילדים

אצל ילדים כל הנושא של דחיית סיפוקים חי וקיים בכל יום כמעט. כאשר הורה אומר לילד כי הוא אינו יכול לקבל משהו, התגובה עשויה להיות קיצונית. מבחן המרשמלו הוא הניסוי הבולט ביותר שמוכיח עד כמה קשה לילדים לדחות סיפוק. ילדים מצידם לא מבינים את ההשלכות של אי המתנה, ולכן הם רוצים הכל כאן ועכשיו. ישנם הורים שנותנים לילדיהם את הדברים באופן מיידי, ואחר כך לא מבינים מדוע קשה להם לחכות. ברגע שתרגילו את ילדיכם לדחות סיפוקים, בגיל מבוגר יותר הוא יעשה זאת באופן טבעי וללא שום קושי.

דחיית סיפוקים אצל מבוגרים

בשונה מילדים, למבוגרים תמיד יש סל כלים רחב המאפשר להם לבצע פעולות שילדים מתקשים לעשות. כל מבוגר מבין את ההשלכות של דחיית סיפוקים, ועד כמה זה חשוב. עם זאת ישנם מבוגרים שהורגלו לקבל הכל, ולכן שינוי החשיבה אינו פשוט עבורם. מבוגרים שאינם מצליחים לדחות סיפוקים נחשבים לילדותיים, כאלה שקשה לקחת אותם ברצינות. זוהי הסיבה בגינה גם בגיל מבוגר חשוב לסגל את היכולות הללו, ולעבוד עליהן בכל הזדמנות. ברגע שמצליחים לדחות סיפוק אחד, ניתן יהיה לשכפל את הפעולה הזו בכל פעם שישנו אתגר חדש.

איך תצליחו לבצע דחיית סיפוקים ללא קושי?

  • הגדירו טווחי זמן – כפי שאמרנו הבעיה העיקרית עם דחיית סיפוקים היא שאינה יודעים למשך כמה זמן היא נמשכת. תחושת אי הוודאות קשה מנשוא, והיא גורמת לכך שאנשים אינם מעוניינים לדחות סיפוקים. ברגע שמציבים לוחות זמנים מוגדרים, אין ספק כי הקושי הופך לפשוט, והאתגר להרבה פחות מורכב.
  • הרעיפו מחמאות – אם אתם רוצים ילד שמצליח לדחות סיפוק מסוים, חשוב שתגידו לו עד כמה אתם גאים בו. כפי שלנו המבוגרים כל הנושא של דחיית סיפוקים אינו קל, הקושי אצל ילדים גדול כפליים. לכן תשבחו את הילדים המצליחים לדחות סיפוקים, הם עושים זאת בין היתר כדי לקבל מילה טובה.
  • הכירו את ההשלכות – אי דחיית סיפוקים עשוי להביא איתו להשלכות גדולות בכל מיני היבטים. ברגע שמבינים מדוע חשוב לדחות סיפוקים, כל העניין מקבל נראות אחרת. ברגע ששמים את הדברים על השולחן, ולא מסתירים אותם – כל סימני השאלה נעלמים. היכולת לדחות סיפוק כזה או אחר הופכת לפשוטה וקלה.

הציגו דוגמאות של כאלה שהצליחו לדחות סיפוק

דחיית סיפוקים דוגמאות יראו כי לא מדובר על משימה קשה או בלתי אפשרית. יש כאלה שחושבים מראש כי הם אינם יצליחו לעולם לדחות את הסיפוק שבוער בהם ומקנן בהם בתוך הגוף. ברגע שאתם מראים לאנשים שסביבכם כי יש כאלה שהצליחו, המשימה הופכת לאפשרית ופשוטה. אנשים יגידו לעצמכם כי אם אחרים הצליחו, אין סיבה שגם הם לא יצליחו. מבחן המרשמלו הוא דוגמה אחת מיני רבות, אך מספיק לראות את הסרטון שלו כדי לקבל השראה. ישנה רשימה ארוכה של דוגמאות נוספות המציגות את היכולת לדחות סיפוקים ביתר שאת. 

מה יקרה אם לא נצליח לדחות סיפוקים?

בעולם בו אנשים לא יצליחו לדחות סיפוקים יהיה קשה עד כמעט בלתי אפשרי לחיות. דמיינו מצב בו כולם מקבלים על המקום את מה שהם רוצים, בלי להמתין או לחכות. במקרה כזה מאוד קשה להעריך את השווי של מה שמקבלים, והחיים הופכים לקלים ופשוטים. דחיית סיפוקים פעולה המביאה איתה המתנה תגרום לכך שתעריכו כל דבר קטן. הרי עבדתם קשה או המתנתם רבות על מנת להשיג את מה שאתם מעוניינים להשיג. מעבר לכך, אנשים יהפכו להיות כאלה שנלחמים על מנת להשיג את מה שהם מציבים לעצמם כמטרה או כיעד.

מעוניינים לעשות שינוי בחיים?

מלאו את הטופס ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו זמינים 😊